Nie ulegać promocjom złota zasada konsumenta

Nie ulegać promocjom

W trakcie robienia zakupów często zwracamy uwagę na promocje. Nie zawsze jednak zwracamy uwagę na jakość danego produktu. Mianowicie, często okazuje się, że nie jest ona taka, jaką oczekujemy. Na co powinniśmy więc uważać, robiąc zakupy? Co sprawia, że jednak tak często dajemy się oszukać? Jak zmienić swoje nastawienie?

Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której nie zwrócimy uwagi na materiał. Bez względu na to, czy kupujemy w sklepie internetowym, czy też stacjonarnym, zawsze musimy mieć pewność, z jakiego materiału jest wykonany produkt. Materiał powinien być dla nas jednym z wyznaczników jakości danego produktu.

Zwracajmy uwagę na markę

Pamiętajmy o tym, aby produkty były markowe. Lepiej mieć pewność, jaki jest producent. Pozwala to nam na łatwiejsze ocenienie tego, czy dany produkt jest rzeczywiście warty zakupu. W przypadku, gdy nie znamy producenta, nigdy nie będziemy w stanie się upewnić czy dany produkt będzie spełniał nasze oczekiwania co do jakości.

Beżowa sukienka ołówkowa wizytowa
159 zł / Coco Fashion
Długa dzianinowa jeansowa sukienka z rozcięciem na boku
132 zł / Coco Fashion
Maxi fuksja sukienka na cienkich ramiączkach z falbanką
145 zł / Coco Fashion
Ecru midi sukienka w duże chabrowe kwiaty ściągana w pasie
109 zł / Coco Fashion
Długa sukienka koszulowa brązowa w cętki
178 zł / Coco Fashion
Sukienka czarna sportowa ściągana w pasie z napisami
122 zł / Coco Fashion
Granatowa sukienka rozkloszowana z kieszeniami
199 zł / Coco Fashion
Różowa rozkloszowana sukienka z dekoltem v
159 zł / Coco Fashion
Różowa sukienka trapezowa z eco-skóry
119 zł / Coco Fashion

Wyprzedaże nie zawsze są złe. Musimy jednak pamiętać o tym, żeby produkty, których ceny są obniżone, nie były wystawione od dłuższego czasu. Jeśli takie produkty możemy przeglądać przez dłuższy czas, wszystko wskazuje na to, że cena została celowo obniżona.

Pamiętajmy również o tym, że przed okresem świątecznym ceny mogą być celowo obniżane. Po prostu jest to czas, kiedy kupujemy najwięcej, tak więc najbardziej jesteśmy narażeni na to, że ktoś nas oszuka.

Łatwo ulegamy

Gdy wchodzimy do sklepu i sprzedawca za wszelką cenę proponuje nam pewien produkt, to w takim przypadku łatwiej możemy ulec i jednak się na niego zdecydować. Mogą być ku temu różne przyczyny. Po prostu kupimy dany produkt z grzeczności lub nasza uwaga zostanie odwrócona od innych produktów. Często jest też tak, że gdy ktoś nas zagaduje, przestajemy się skupiać nad daną czynnością, tylko zaczynamy się zastanawiać co odpowiedzieć. Ostatecznie może to doprowadzić do tego, że się rozmyślimy i jednak będziemy się kierować propozycjami sprzedawcy.

Beżowa sukienka ołówkowa wizytowa
159 zł / Coco Fashion
Długa dzianinowa jeansowa sukienka z rozcięciem na boku
132 zł / Coco Fashion
Maxi fuksja sukienka na cienkich ramiączkach z falbanką
145 zł / Coco Fashion
Ecru midi sukienka w duże chabrowe kwiaty ściągana w pasie
109 zł / Coco Fashion
Długa sukienka koszulowa brązowa w cętki
178 zł / Coco Fashion
Sukienka czarna sportowa ściągana w pasie z napisami
122 zł / Coco Fashion
Granatowa sukienka rozkloszowana z kieszeniami
199 zł / Coco Fashion
Różowa rozkloszowana sukienka z dekoltem v
159 zł / Coco Fashion
Różowa sukienka trapezowa z eco-skóry
119 zł / Coco Fashion

Często jednak kupujemy w promocyjnych cenach i popełniamy jednocześnie błąd. Dlaczego tak jest? Gdy dowiemy się, czemu to robimy, łatwiej będzie nam zapobiegać popełnianym błędom w przyszłości.

Zależy nam wyłącznie na dobrej cenie

Czasami nie myślimy o niczym innym oprócz tym, aby kupić jak najtaniej. Po prostu, gdy zauważamy jakąś promocję, nie potrafimy się przez chwilę zastanowić, skąd ona się tak naprawdę wzięła. Chęć zysku, który może być tak naprawdę obłudą, prowadzi nas do tego, że po prostu dajemy się oszukać. Później liczymy już tylko i wyłącznie na zwrot towaru.

Życie w przekonaniu, że im większa promocja, tym lepiej dla nas to błędne podejście. Czasami jednak promocja jest bardzo kusząca. Wtedy nie zwracamy już uwagi na inne produkty, tylko wybieramy te, których promocje są najniższe. Tak więc kierujemy się zasadą, że im większa promocja, tym lepiej dla nas.

Jeśli znajdziemy jakieś fajne ubranie w cenie, która nas nie zadowala, a następnie znajdziemy podobne ubranie, ale w cenie promocyjnej, to zaistnieje duża szansa, że się zdecydujemy na te w niższej cenie. Nie będziemy przy tym zwracać uwagi na wiele istotnych szczegółów, które mogą zrobić olbrzymią różnicę.

W sklepach osoby odpowiedzialne za reklamę produktów mają najczęściej odpowiednie kompetencje, dzięki czemu bardzo umiejętnie dopasowują promocje do produktów. Ma to później wpływ na klientów, którzy częściej kupują produkty w promocjach.

Mamy złe nastawienie

Jednym z ważniejszych czynników, który wpływa na to, że postanawiamy jednak kupować produkty w promocyjnych cenach, jest nasze nastawienie do robienia zakupów. Mianowicie, kupowanie w sklepie często należy do naszych przyjemności. Nie zawsze ma to jednak zalety. W zasadzie to w tym przypadku ma to więcej wad. Gdy robimy coś, co należy do przyjemności, nie jesteśmy ostrożni, nie zwracamy uwagi na wszystkie istotne czynniki, częściej popełniamy błędy. Złe nastawienie bierze się więc z tego, że nie potrafimy spojrzeć na coś z innej perspektywy.

Kupowanie to dla wielu przyjemność. Może się jednak okazać, że bywa zupełnie inaczej. Czasami po prostu kupujemy coś, gdyż nie mamy innego wyjścia. Wtedy również ma to swoje wady. Gdy kupujemy w sklepie i nie czerpiemy z tego żadnej przyjemności, tylko jest to dla nas konieczność, najczęściej spieszymy się, popełniamy pochopne decyzje. Po prostu chcemy mieć już wszystko za sobą i tym samym brakuje nam dokładności.

Może być inaczej...

Rozkojarzenie również może być naszą zmorą. Gdy jesteśmy zmęczeni, to w takim przypadku łatwo o pomyłkę. To samo dotyczy się zakupów. Może się okazać, że po pracy nie potrafimy już tak dobrze myśleć, jak to było jeszcze przed pracą. Przekłada się to negatywnie na nasze decyzje, co jest dla nas niekorzystne w skutkach.

Czasami robimy zakupy z osobą towarzyszącą. Wtedy niekoniecznie możemy liczyć na czyjeś rady. Jeśli druga osoba będzie nas cały czas zagadywać, może to mieć negatywny wpływ na popełniane decyzje. Oczywiście, mowa o przypadku, gdy ktoś będzie odbiegać od tematu zakupów i po prostu wypytywał nas o inne sprawy.

Dobrze jest poświęcić chwilę refleksji na to, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, na co najbardziej powinniśmy zwracać uwagę, żeby nie dać się oszukać. Skoro już wiemy, co powoduje, że niepotrzebnie korzystamy z promocji, możemy temu łatwiej przeciwdziałać.

Znowu zacznijmy od siebie

Najistotniejsze w tym, aby nie dać się oszukać, jest odpowiednie nastawienie. Jest to najważniejsze, gdyż tak naprawdę popełniane błędy są naszą winą. Nie możemy być lekkomyślni i łatwowierni. Aby zmienić swoje nastawienie, musimy wymusić na sobie to, aby inaczej się zachowywać w pewnych sytuacjach. W jaki sposób możemy to osiągnąć?

Na początek, żeby było łatwiej, możemy na zakupy zabierać osobę towarzyszącą. Było już wspomniane o wadach zabierania ze sobą osoby towarzyszącej. Spójrzmy na to jednak inaczej. Na początek zastanówmy się, jaka osoba towarzysząca powinna być, żeby dostarczyła nam same korzyści. Ważne jest to, aby osoba ta była zaufana. Nie możemy dopuścić do tego, by nas dezorientowała i wymuszała na nas niepotrzebną presję. Zabierajmy więc osobę towarzyszącą tylko wtedy, gdy mamy do niej zaufanie. Jeśli nie możemy na kogoś liczyć, to w takim przypadku lepiej liczyć tylko na siebie.

Nie może to być byle kto!

Najlepiej, żeby był to ktoś bliski naszemu sercu. Może również być to nasza najwierniejsza przyjaciółka. Pamiętajmy o tym, że musimy znać taką osobę na tyle dobrze, że możemy powiedzieć jej praktycznie o wszystkich naszych problemach. Po prostu nie możemy dopuszczać do takiej sytuacji, kiedy zamiast pomocy, otrzymamy zupełnie coś przeciwnego.

Osoba towarzysząca na zakupach może zadbać o odpowiednią atmosferę, która może okazać się niezbędna do tego, by były one udane. Pamiętajmy o rzeczy najważniejszej, którą jest zadbanie o to, aby towarzysząca nam osoba znała swoją rolę. Po prostu musimy wcześniej z nią porozmawiać, że szukamy kogoś, kto będzie nam doradzać. Wtedy damy jej do zrozumienia, czego oczekujemy i o co nam chodzi.

Na co możemy liczyć?

Ze strony osoby, która nam doradza, zawsze możemy liczyć na to, że każdą z naszych decyzji będzie oceniać i zawsze, wtedy gdy okaże się taka decyzja dla niej błędna, będzie nam starać się wytłumaczyć, dlaczego popełniamy błąd. Doprowadzi to do powstawania dyskusji, dzięki której będzie nam łatwiej o ostateczną słuszną decyzję.

Osoba towarzysząca przy zakupach to w szczególności dobry pomysł na początku, gdy jeszcze nie potrafimy sami oceniać, czy dobrze kupujemy. Z czasem, gdy zdobędziemy odpowiednie doświadczenie, łatwiej będzie nam o to, aby nie popełniać błędów, gdy sami wybierzemy się na zakupy.

Pamiętajmy w szczególności o tym, aby nigdy nie decydować się na dokonywany zakup zbyt wcześnie. Lepiej jest sprawdzić kilka sukienek i ostatecznie wybrać tę, która wydaje się dla nas najodpowiedniejsza. Pośpiech często jest winowajcom popełnianych błędów. Jeżeli zależy nam na tym, aby szybko robić zakupy, najlepiej zmienić swoje nastawienie. Satysfakcja z danego zakupu może być naprawdę duża, jednak pamiętajmy zawsze o tym, że popełniane błędy mogą sprawić, że zamiast satysfakcji, będzie niezadowolenie.

Nie bądźmy naiwni

Następną ważną kwestią jest świadomość tego, że ktoś może nas oszukać. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że zawsze ktoś liczy na to, aby mieć zysk. Nie możemy podchodzić do robienia zakupów w naiwny sposób. Najczęściej jest tak, że nikomu nie zależy na tym, aby sprzedać nam coś, co rzeczywiście jest dla nas w dobrej cenie. Z tego też względu zwracajmy uwagę na produkty, które niekoniecznie są nam proponowane. Gdy się im dobrze przyjrzymy, dojdziemy w końcu do wniosku, że są one warte zakupu.

Nie liczmy również na to, że będziemy mieć okazję na to, aby kupić coś jakościowego w cenie, która będzie bardzo niska. Po prostu za jakość się płaci. Trzeba więc zdać sobie sprawę z tego, że kupując coś drogiego, ale jednocześnie markowego, możemy się dowartościować. Należy na to spojrzeć właśnie z tej strony. Cieszmy się zakupem i tym, że mogliśmy sobie na niego pozwolić.

Wybierając się na zakupy, liczymy na promocje. Warto jednak na nie uważać. Gdy kupujemy w promocyjnej cenie, sprawdzajmy materiał, upewnijmy się czy produkt nie jest już długo wystawiony po cenie promocyjnej, kupujmy produkty markowe, nie pozwólmy sprzedawcy zmieniać naszej decyzji. Dajemy się oszukać, gdyż liczymy na tani zakup, mamy złe nastawienie do zakupów, jesteśmy rozkojarzeni, spieszymy się czy osoba nam towarzysząca nas zagaduje innym tematem. Aby nie popełniać błędnych decyzji przy robieniu zakupów, wymuśmy na sobie pewne zachowania. Ostatecznie osoba towarzysząca może być na początek bardzo pomocna. Musi ona jednak być zaufana. Gdy tak będzie i jednocześnie wytłumaczymy jej, czego oczekujemy, to możemy liczyć na to, że będzie spoglądać na nasze decyzje z innej strony i reagować w razie naszych błędów. Pamiętajmy również o tym, aby nie podejmować decyzji o zakupie zbyt wcześnie i mieć świadomość, że sprzedawca zawsze chce mieć zysk.